vrh desno2

Veterani 4. gardijske brigade na proslavi blagdana Velike Gospe u Sinju

Kao i prethodnih godina, ponosno, sliku Gospe Sinjske nosili su i veterani 4. gardijske brigade.

Misna slavlja u Crkvi Čudotvorne Gospe Sinjske počela su zornicom u 4 sata, a u 9 sati i 30 minuta mačkule i fanfare označile su početak procesije ulicama Sinja s Gospinom slikom, a nakon procesije središnje misno slavlje upriličeno je na Trgu dr. Franje Tuđmana.

U procesiji i svečanom euharistijskom slavlju, koje je predvodio splitsko-makarski nadbiskup monsinjor Marin Barišić, sudjelovalo je više desetaka tisuća ljudi. Između ostalih, proslavi Velike Gospe u Sinju nazočili su izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik i gradonačelnik Trilja Ivan Šipić, saborski zastupnici Miro Bulj i Nikola Grmoja, izaslanik predsjednika Vlade RH i župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban, ministar državne imovine Goran Marić, gradonačelnica Sinja Kristina Križanac i njeni zamjenici Denis Glavan i Zlatko Ugrin, predsjednik Gradskog vijeća Grada Sinja Joško Kontić, predsjednik Viteškog alkarskog društva Stipe Jukić, alkarski vojvoda Ante Vučić, alkari i alkarski momci, Hrvatska vojska, policajci, vatrogasci, Gradska glazba Sinj, članovi kulturno umjetničkih društava, veterani 4. gardijske brigade te ostale udruge proistekle iz Domovinskog rata i drugi.

U svojoj propovijedi monsinjor Marin Barišić govorio je o iseljavanju iz Hrvatske, braku i obitelji te sve većem broju razvoda.

‘Kao neslavan slučaj spominje se naš grad Split. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, a kojeg su prenijeli gotovo svi portali, 2016. godine u Splitu bilo 779 vjenčanja, a je 466 rastava. Zaista, ove brojke nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim. Ni Crkvu ni društvo, ni medije ni kurikularne reforme, ni gospodarstvo ni politiku, ni obrazovanje ni odgoj’.

Nadbiskup Barišić kazao je kako se uvijek događalo da su neki odlazili iz domovine zbog ekonomskih razloga, ali i političkih progona i želje za slobodom.

‘Svjedoci smo da već dugi niz godina dom i Domovinu napuštaju toliki mladi, pa i čitave obitelji. Tako smo neki dan u medijima mogli pročitati da je samo u Njemačkoj 441 tisuća Hrvata i ljudi hrvatskog podrijetla, a prosječna dob im je 38 godina. A kolika nam je prosječna dob u Domovini? Umjesto da Hrvatska bude svečana svadbena povorka budućnosti života, sve češće smo nalik na sprovodne povorke. Uostalom, zar nam nisu češći sprovodi nego rođenja? I školske klupe nam to pokazuju. Samo prošle godine u Njemačku je otišlo 55 tisuća ljudi. Doista, naša Domovina za kojom su tolike generacije čeznule, a mnogi svoje živote položili, nalazi se u ozbiljnoj krizi između odlaska iz Domovine i napuštanja doma – pojava rastave.’

U svojoj propovijedi u Sinju nadbiskup splitsko-makarski Marin Barišić naglasio je da mladi i obitelji imaju pravo na budućnost u svojoj Domovini.

‘Živimo u vremenu gdje se dobro poistovjećuje s materijalnim vidom, ali se nadamo da će u cjelovitom dobru i materijalni i duhovni vid biti sve prisutniji u Lijepoj našoj. Nadamo se da će se mnogi od onih koji danas odlaze jednog dana povratiti doma, gdje će biti i dobro i lijepo, jer jedino smo doma doma, a svugdje drugdje samo i uvijek stranci. Domovina nije samo teritorij: ravnice, polja, šume, njive, mora, rijeke, jezera, otoci… već su dom i domovina i vjera, jezik, identitet, kultura, duhovne i moralne vrijednosti, povijesno pamćenje, jubileji, mir, pravda, solidarnost, praštanje, opće dobro. Dom i domovina danas su prije svega radno mjesto, pristojna primanja, rad i molitva, obitelj i slavlja, suživot i zajedništvo; dom i domovina su među nama invalidi domovinskog rata i toliki branitelji koji su dali svoj život za našu slobodu i budućnost novih naraštaja. Oni koji ovako vide svoju domovinu mogu reći: ni pod cijenu teže ekonomske krize ne napuštam. Ostajem doma. Ostajem se boriti.’

Predvodeći misno slavlje u Sinju nadbiskup Barišić poručio je vjernicima da je vrijeme da nas ne dijele već ujedine unutarnje poteškoće.

‘Katastrofa je kada nam vatra ugrozi naselja i proguta maslinike. Ali je još opasnije i žalosnije gledati kako neodgovorno izazivamo požare kojima se „spaljuju“ mogući zajednički programi općeg dobra. Kada sam na vlasti mislim jedno, ali kada sam u oporbi imam drugu varijantu. Nažalost, politikanski se gleda samo na rejting svoje stranke. „Ja i moja stranka“ nije Hrvatska. Hrvatska smo svi zajedno. Potrebno je mudro i razborito prevesti u našu sadašnjost onu izreku: „Moguće je i nemoguće!“ Ne možemo sve riješiti odmah i sada. Dogovoreni plan i program za opće dobro ostvaruje se zajednički i postupno. Važno je imati i vidjeti zajednički cilj. S ciljem pred očima i najsporiji napreduje brže nego oni najbrži bez cilja.’

Na kraju propovijedi Barišić je poručio:

‘Poštovani roditelji, vaša djeca ne žele biti podijeljena i rastrgana između oca i majke, već žele biti zagrljena. Zato nas sve više zabrinjava to da doma, tamo gdje smo postali jedno tijelo i jedna duša, gdje smo najujedinjeniji, dolazi do podjele i rastave. Bračni drugovi jedno drugom okreću leđa, postaju tuđinci. Ljubav prelazi u ravnodušnost, svađu, osvetu, mržnju. Ako je Hrvatska podijeljena u svojoj temeljnoj i nosivoj stanici života i zajedništva – u braku, ne urušava li se u svojem najvažnijem i svetijem dobru – savezu bračne ljubavi? Kad god se dijelimo tamo gdje trebamo biti zajedno, ne sluti na dobro. Tu nije dobro ni kada je ekonomski dobro.’

Izvor: www.ferata.hr

DOĐIMO I POKLONIMO SE

kapelica dracevacSvakog prvog petka u mjesecu, u 09.00 sati u Spomen kapeli "Sveti Križ" - voj. Dračevac održava se Sveta misa zadušnica za sve poginule i umrle pripadnike 4. Gardijske brigade.

projektza

Europska unijaSufinancirala je Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.

O PROJEKTU

lenta eu

Veteranska odora

upute o nosenje odore

Zatvori